NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. BĄDŹ NIEBIESKI – NIE TYLKO W KWIETNIU
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada 2 kwietnia. Tego dnia wyrażamy swoją solidarność i zrozumienie dla osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Kolor niebieski jest symbolem jedności. Ważne, aby ta solidarność i zrozumienie deklarowane w kwietniu miały przełożenie na pozostałe dni w roku.
CZYM JEST AUTYZM DLA CIEBIE?
„Zamknięcie przed światem, wyobcowanie, choroba, samotność, chłód, bezsilność, niezrozumienie, nadwrażliwość na bodźce, brak akceptacji, wycofanie społeczne, przerażenie, zniewolenie, cisza i krzyk w jednym, niewidzialna szyba, chowanie się przed światem, indywidualność, niemoc, strach, mikroświat atakowany przez gigaświat, ciepło i miłość, inteligencja ponadprzeciętna, wyjątkowe umiejętności”. Takie padły odpowiedzi, kiedy zadałam to pytanie w mediach społecznościowych. Niezrozumienie i strach – nierozłączne. Nie rozumiemy, więc boimy się. Ciągle zbyt wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi.
CZYM JEST AUTYZM W OPINII EKSPERTÓW?
W 1943 r. Leo Kanner wprowadził termin autyzm w odniesieniu do zaburzeń zdiagnozowanych u dzieci. Wspomniane nieprawidłowości charakteryzowały się brakiem potrzeby kontaktu z innymi ludźmi, izolowaniem się, dążeniem do samotności. Nazwa autyzm nawiązuje do greckiego słowa autos , które znaczy „sam”.
Autyzm jest diagnozowany na podstawie symptomów opisanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne – DSM-5 oraz Światową Organizację Zdrowia – ICD-10. Zgodnie z DSM-5 zaburzenia ze spektrum autyzmu (autism spectrum disorders) należą do grupy zaburzeń rozwojowych, charakteryzujących się trudnościami w komunikacji i interakcjach społecznych, którym towarzyszą powtarzane, ograniczone i stereotypowe zachowania. Według klasyfikacji ICD-10 kryteria diagnostyczne przedstawia triada nieprawidłowości w:
- komunikacji werbalnej i niewerbalnej
- interakcjach społecznych – problemy w nawiązywaniu relacji
- zachowaniach, zainteresowaniach, aktywnościach – stereotypowy i ograniczony repertuar
Autyzm wprowadza zmysły w błąd. Przeprowadzona przez fundację SYNAPSIS w 2012 roku kampania społeczna z udziałem Bartłomieja Topy doskonale obrazuje i tłumaczy zachowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Autyzm już nie jest tematem tabu. Coraz więcej osób próbuje zrozumieć nietypowe zachowania osób ze spektrum autyzmu, nie oceniając ich przy tym. Ważne, aby o autyzmie mówić głośno nie tylko 2 kwietnia, ale każdego dnia; aby uwrażliwiać i uświadamiać nasze społeczeństwo; aby zrozumieć i zaakceptować. Nie bądź zielony w temacie autyzmu. Bądź niebieski.
Film z udziałem Bartłomieja Topy "Autyzm wprowadza zmysły w błąd"