Portal dla nauczycieli
i dla tych, którzy dopiero zamierzają nauczycielami zostać

7 NAUCZYCIELSKICH POSTANOWIEŃ NOWOROCZNYCH

Początek nowego roku to idealny czas na postanowienia, wyzwania, zmiany. Nie muszą być to spektakularne pomysły typu „skoczę na bungee” albo „wyjadę w podróż dookoła świata” (z pensji nauczyciela? – trudne do wykonaniawink). Pamiętaj, że nawet małe korekty stylu życia potrafią zdziałać cuda. Pozwól, żeby ten rok zmienił w Tobie wszystko! Oto nasze pomysły na to, jak stać się jeszcze lepszym nauczycielem niż dotychczas, nie uciekając się do drastycznych przeobrażeń i nie bankrutując.

 

1. WEŹ SIĘ W GARŚĆ, ZNAJDŹ SWÓJ RYTM

Bycie sobą jest nieustającym procesem istnienia w swoich dążeniach dzięki przezwyciężaniu siebie, jakim się stałem, na rzecz takiego, jakim się staję.

    Kazimierz Obuchowski

 

Jakie mam cele w życiu prywatnym i zawodowym? Co jest dla mnie ważne? Czym się kieruję? Co mnie napędza? Jaką mam wizję siebie? Jakie są moje pragnienia? KIM JESTEM?

Początek nowego roku to dobra pora na poszukiwanie odpowiedzi na te trudne pytania, albo – jeśli już te odpowiedzi znamy – na ponowne zastanowieniem się nad nimi. Ważne, aby odnaleźć własny cel w życiu także na poziomie tożsamości i misji zawodowej, czyli zrozumieć swoje miejsce w większym systemie, jakim jest społeczeństwo. Nie ma nic gorszego od niepewnego własnej roli, zniechęconego, sfrustrowanego nauczyciela, który musi przecież pomóc młodym ludziom w procesie samookreślenia, formowania osobowości. Warto więc oprócz poszukiwań własnego „ja” pomyśleć również o tym, czy jestem dobrym nauczycielem. Czy na pewno nie wpadam w samozachwyt, powtarzając wszem i wobec oraz każdemu z osobna, że cechują mnie duża wiedza, otwartość na świat i ludzi, sumienność, rzetelność, odpowiedzialność, tolerancja? A może jednak czasami daję się ponieść kompleksom, skrajnemu konserwatyzmowi, subiektywizmowi, zarozumialstwu? Zacznijmy nowy rok od porządnego „rachunku sumienia”.

 

2. ZAPANUJ NAD CZASEM

Życie jest ciężkie, a potem się umiera – to myśl Woody’ego Allena. Często podzielamy to negatywne przesłanie, twierdząc, że życie to przede wszystkim nudna, ciężka praca, brak rozrywek, ciągłe poświęcenie, porażki, problemy.  Aby więc choć przez chwilę poczuć się lepiej, odkładamy nieprzyjemne zadania na później, odganiamy negatywne myśli i oddajemy się „grzesznym” rozrywkom – oglądaniu głupiego telewizyjnego serialu, bezcelowemu buszowaniu w sieci, dziecinnej gierce komputerowej. Tak, tak – to słynna prokrastynacja… Co zrobić, żeby nasza praca była wysokiej jakości, a rozrywka nie wiązała się z poczuciem winy? Przede wszystkim nie odkładajmy działania na później, zróbmy to, co mamy do zrobienia od razu!

 A oto inne proste rady na zapanowanie nad czasem:

- Zawsze kończ zadanie, zanim przejdziesz do następnego.

- Bądź świadomy własnej skłonności do odkładania działań.

- Planuj dzień – w kalendarzu albo planerze zapisuj zadania, które zamierzasz zrealizować.

- Pamiętaj, że nie musisz być perfekcyjny, po prostu staraj się pracować jak najlepiej.

3. SZKOLENIA

W profesji nauczycielskiej nie wystarczy dużo wiedzieć i robić z tej wiedzy użytek. Praca nauczyciela nie jest zadaniem technicznym, nigdy nie będzie miała postaci finalnej, rozwój jest wpisany w ten zawód. Powody dokształcania się mogą być różne – poczucie niepewności w podejmowaniu decyzji, lęk przed niewiedzą, potrzeba innowacji, chęć zdobycia kolejnego stopnia awansu. Jedno jest pewne – „mała stabilizacja”, obrona status quo, stagnacja są bardzo niebezpieczne, bowiem ograniczone kwalifikacje i zainteresowania nie tylko przynoszą szkodę uczniom, ale są źródłem kompleksów i niepotrzebnego stresu.

Doskonalenie się nie musi się wiązać z wielkimi przedsięwzięciami, jak roczne szkolenia, kursy języka czy studia podyplomowe. Często wystarczy wprowadzanie małych „ulepszeń” – może to być np. nadrobienie zaległości w lekturze prasy branżowej albo artykułów w serwisach internetowych (oczywiście polecamy te na portalu Siedem Liter).

Zainteresowanych, co o doskonaleniu zawodowym myślą sami nauczyciele, odsyłamy do artykułu Jak się widzą, tak się piszą.

 

4. ZRELAKSUJ SIĘ, CZYLI PODEJMIJ TRUD ODPOCZYWANIA

Życie nauczyciela to ciągłe zamieszanie i hałas, pośpiech, rutyna, napięcie. Gdy do tego dochodzą brak uznania za wykonywaną pracę, brak stabilności, pewności jutra, to myśli o powrocie do szkoły stają się katuszą. Nie zapominaj więc o znaczeniu relaksu! Dzięki regeneracji sił nasza praca staje się bardziej efektywna. Energia, którą daje odpoczynek, ułatwia mierzenie się z nowymi wyzwaniami, nabranie dystansu i obiektywne spojrzenie na wiele spraw. Odcięcie się od szkolnych stresów często nie jest łatwe, a odpoczywanie nie jest rzeczą naturalną, łączy się z poczuciem winy, towarzyszy mu gonitwa myśli. Podejmij jednak trud odpoczywania! Zwalczaj stres pogodą ducha. Otaczaj się kochającymi osobami, przyjaciółmi, stwórz w domu bezpieczny klimat rodzinny.

5. ZADBAJ O CIAŁO

 Zdrowie to podstawa! W nowym roku znajdź czas na spełnianie swoich potrzeb i doświadczanie przyjemności. Zwiększenie świadomości własnego ciała przekłada się na większą samoakceptację.

Warto zainteresować się nowościami na temat żywienia (zawsze sprawdź, czy badania naukowe nie zostały zlecone przez koncern farmaceutyczny albo producentów żywności). Nie rzucaj się na kolejną dietę cud, ale świadomie odżywiaj się na co dzień. Oczywiście można radykalnie – wprowadzić cykliczną głodówkę, posty, przejść na dietę surową. Ale my polecamy metodę drobnych kroków – zacznij od czytania etykiet (producenci zostali wreszcie zobligowani do czytelnego podawania składu), znajdź regionalnego dostawcę świeżych warzyw i zrezygnuj z jednego „zapychacza”.

Ruch na świeżym powietrzu jest od lat znanym, ale ciągle niedocenionym panaceum na wszelkie dolegliwości. Godzinny szybki spacer przynosi rozwiązanie każdego problemu – polecamy, sprawdzone! Nie mówiąc o bieganiu czy bezpiecznym dla każdego schorzenia nordic walkingu. A jest jeszcze rower, basen, siłownia, fitness, tańce... Wybierz jedną formę aktywności i zacznij się ruszać! Dla wzmocnienia motywacji wykup karnet (żal będzie nie pójść, bo szkoda pieniędzy wink), umów się na wspólne wyjścia ze znajomymi (wstyd okazać się leniuchem o słabej woli) albo obiecaj dzieciom wspólne sanki, basen, rower w każdą sobotę (dzieciaki nie odpuszczą!).

Wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy masażystki zawsze poprawia samopoczucie. Warto też od czasu do czasu wejść w rolę strojnisi. To banalna rada, ale skuteczna. Ładny ubiór to forma dbania o siebie, rozpieszczania się. Wybór jest ogromny – elegancko albo „na luzie”, na czarno albo na różowo, w sukience albo w spodniach. Zapraszamy do odwiedzenia tablicy „Modna Nauczycielka” na naszym koncie na Pintereście http://www.pinterest.com/siedemliter/modna-nauczycielka  – może znajdziecie tu inspirujące dodatki, kolory, motywy, wzory, które wykorzystacie do urozmaicenia szkolnego „mundurka”.

Panowie – nauczyciele – ta rada dotyczy również Was. Może z wyjątkiem fragmentu o sukience.devil

 

6. WIĘCEJ CZYTAJ 

Znajdź czas i energię, żeby w nowym roku czytać więcej. Nauczyciel, który nie czyta, nie przekona swoich uczniów, że lektura jest ważna!

Biblioteka jest naszym autoportretem, naszą autobiografią, obrazem naszego wnętrza.

Earle Havens

O jakie książki warto będzie wzbogacić swoją bibliotekę w 2015 roku?

Oto kilka propozycji:

  • Najnowsza książka Joanny Bator – laureatki Nagrody Literackiej „Nike” – ukaże się już 5 stycznia nakładem wydawnictwa Znak. Akcja „Wyspy Łzy” –  kolejnej mrocznej powieści pisarki – rozgrywa się tym razem nie w Wałbrzychu lecz na Sri Lance. Historię ilustrują zdjęcia Adama Golca – trzykrotnie wyróżnionego Grand Press Photo.
  • W lutym w wydawnictwie Znak ukażą się trzy najsłynniejsze dramaty Moliera: „Tartuffe”, „Don Juan”, „Mizantrop”. Autorem przekładów jest Jerzy Radziwiłowicz – znakomity aktor, ale też wspaniały tłumacz, który „już po raz kolejny udowodnił, że dla Moliera stał się tym, kim Stanisław Barańczak dla Szekspira” (opinia Jana Bończy-Szabłowskiego).
  • W maju w księgarniach pojawi się kolejna książka katalońskiego pisarza Jaume Cabré. Nie będzie to nowość, ale polski przekład wydanej w 1991 roku powieści „Senyoria” (polski tytuł „Jaśnie pan”). Będzie to już trzecia – po „Wyznaję” i „Głosach Pamano” – książka Jaume Cabré wydawana w Polsce.
  • Wieść niesie, że w 2015 roku będzie można przeczytać „Sweetland” – kolejną powieść Michaela Crummeya, nowofunlandzkiego poety i prozaika. W Polsce ukazały się do tej pory dwie jego książki – „Dostatek” i „Pobojowisko” w znakomitym tłumaczeniu Michała Alenowicza, właściciela wydawnictwa Wiatr od Morza.
  • Coś dla dzieci: w lutym w wydawnictwie Bajka ukażą się aż cztery książki adresowane do dzieci powyżej czterech lat, dotyczące przygód  rezolutnej ryjówki Florki. Autorką teksów jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel, a ilustracji Jona Jung. Na podstawie tej serii książkowej został zrealizowany serial animowany „Pamiętnik Florki”, który można oglądać na kanale Mini Mini.

     

 

7. BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z KULTURĄ

Rok 2015 to przede wszystkim hucznie zapowiadana premiera filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.wink  Jednak osobom, które w kinie szukają nie tylko buduarowej rozrywki, zwracamy uwagę na kilka ciekawych zapowiedzi filmowych:

  • „Wołyń”, reż. Wojtek Smarzowski

Do końca 2015 roku swój najnowszy film ukończy Wojtek Smarzowski. Ten utalentowany reżyser, twórca „Róży”, „Domu złego”, „Drogówki”, tym razem zajmuje się rzezią wołyńską – jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach polsko-ukraińskich.  „Wołyń” będzie opowiadał o miłości w nieludzkich czasach – osiemnastoletnia Zosia Głowacka z wołyńskiej wsi zakochana w Ukraińcu zostaje wydana za mąż za bogatego sołtysa Macieja Skibę (w tej roli Arkadiusz Jakubik). Z horroru, który zaczyna się rozgrywać na Kresach, Zosia próbuje uratować siebie i swoje dzieci.

  • „11 minut”, reż. Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski powraca! Szczegóły dotyczące jego najnowszego filmu owiane są tajemnicą, reżyser nie chce jej zdradzić. Znamy jedynie obsadę – w głównej roli wystąpi Richard Dormer, a obok niego m.in. Andrzej Chyra, Agata Buzek, Jan Nowicki, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Beata Tyszkiewicz. Za efekty specjalne odpowiada między innymi Robert Hoffmeister („Iron Man”, „Piraci z Karaibów”). Zapowiada się imponująco. Film ma przedstawiać jedenaście minut z życia kilkunastu osób w różnym wieku. Według jednych pogłosek będzie to dramat, według innych – thriller katastroficzny. A może i jedno, i drugie.

  • „Spectre”, reż Sam Mendes

Kolejny film o nieustraszonym agencie 007. Po raz czwarty w rolę Jamesa Bonda wcieli się Daniel Craig. Tym razem Bond stara się rozwikłać zagadkę tajnej organizacji SPECTRE (Widmo). Światowa premiera filmu zapowiedziana jest na 5 listopada.

  • „Mały Książę”, reż. Mark Osborne

7 października odbędzie się premiera filmu opartego na jednej z najbardziej popularnych książek na świecie – „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupėry'ego . Historię Księcia poznajemy za pośrednictwem małej dziewczynki i jej sąsiada staruszka. Animowanym postaciom głosów użyczyli m.in. Rachel McAdams, James Franco, Jeff Bridges, Marion Cotillard i Benicio del Toro. Film powstanie w dwóch wersjach językowych: francuskiej i angielskiej. Uwagę przykuwa przepiękny styl animacji – można go podziwiać w pierwszym zwiastunie filmu: https://www.youtube.com/watch?v=I9L1zRAlYYQ

Jeśli nie film, to co?

W październiku odbędzie się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie, odbywający się co 5 lat w Warszawie. Przewodniczącą jury będzie prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. Dotychczas Polacy czterokrotnie zostali zwycięzcami konkursu: Halina Czerny-Stefańska (1949, ex aequo), Adam Harasiewicz (1955), Krystian Zimerman (1975) oraz Rafał Blechacz (2005).

19 listopada, w 250 rocznicę inauguracji działalności sceny narodowej odbędzie się premiera „Kordiana” Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta –  dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie. Ponadto z okazji jubileuszu teatr przedstawi „Dziady” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Pamiętajmy, że rok 2015 jest Rokiem Teatru Polskiego. Teatry w wielu miastach przygotowują z tej okazji wyjątkowe propozycje. Warto je uwzględnić, planując zajęcia z uczniami.

 


Zaloguj się

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Zaloguj się Rejestracja

Losowe artykuły

Przewiń do góry
Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Cookies nie są niebezpieczne, ale w każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.